Арбітражний процес
Архітектура
Астрологія
Астрономія
Банківська справа
Безпека життєдіяльності
Біографії
Біологія
Біологія і хімія
Біржова справа
Ботаніка та сільське гос-во
Бухгалтерський облік і аудит
Валютні відносини
Ветеринарія
Військова кафедра
Географія
Геодезія
Геологія
Етика
Держава і право
Цивільне право і процес
Діловодство
Гроші та кредит
Природничі науки
Журналістика
Екологія
Видавнича справа та поліграфія
Інвестиції
Іноземна мова
Інформатика
Інформатика, програмування
Історичні особистості
Історія
Історія техніки
Кибернетика
Комунікації і зв'язок
Комп'ютерні науки
Косметологія
Короткий зміст творів
Криміналістика
Кримінологія
Криптология
Кулінарія
Культура і мистецтво
Культурологія
Російська література
Література і російська мова
Логіка
Логістика
Маркетинг
Математика
Медицина, здоров'я
Медичні науки
Міжнародне публічне право
Міжнародне приватне право
Міжнародні відносини
Менеджмент
Металургія
Москвоведение
Мовознавство
Музика
Муніципальне право
Податки, оподаткування
Наука і техніка
Нарисна геометрія
Новітня історія, політологія
Оккультизм
Решта реферати
Педагогіка
Поліграфія
Політологія
Право
Право, юриспруденція
Підприємництво
Промисловість, виробництво
Психологія
Психологія, педагогіка
Радіоелектроніка
Реклама
Релігія і міфологія
Риторика
Сексологія
Соціологія
Статистика
Страхування
Будівельні науки
Будівництво
Схемотехника
Митна система
Теорія держави і права
Теорія організації
Теплотехніка
Технологія
Товарознавство
Транспорт
Трудове право
Туризм
Кримінальне право і процес
Керування
Управлінські науки
Фізика
Фізкультура і спорт
Філософія
Фінансові науки
Фінанси
Фотографія
Хімія
Господарське право
Цифрові пристрої
Екологічне право
Екологія
Економіка
Економіко-математичне моделювання
Економічна географія
Економічна теорія
Ергономіка
Михайло Євграфович Салтиков-Щедрін. Господа ташкентці. Картини вдач .

Михайло Євграфович Салтиков-Щедрін. Господа ташкентці. Картини вдач.

Вся книга побудована на кордоні аналітичного, гротескового нарису і сатиричного розповіді. Так що ж це за креатура - ташкентець - і чого вона прагне? А жадає вона лише одного - «Жерти!». У що б то не було, ціною чого б то не було. І Ташкент перетворюється на країну, населену що вийшли з Росії, за непотрібність, ташкентців. Ташкент знаходиться там, де б'ють по зубах і де має право переказ про Макара, телят не ганяє, тобто -- скрізь. Ташкент існує і на батьківщині, і за кордоном, а справжній Ташкент - у звичаї і серце людини. І хоча, з одного боку, куди не плюнь, скрізь у нас ташкентці, з іншого - стати ташкентців не так вже й просто. У більшості випадків ташкентець - це дворянський син, освіта його класичне, причому випаровується воно негайно після залишення шкільної лави, що аж ніяк не заважає ташкентці бути зодчим і можливість, бо не боги горщики обпалювали.

Тут особа оповідає переходить до свого особистого досвіду, згадує про своє вихованні в одному з військово-навчальних закладів. Основи освіти зводяться до наступного: в країні своїх плодів цивілізації немає, ми повинні їх тільки передавати, не заглядаючи на те, що передаємо. Для виконання цього благородної справи герой прямує звичайно ж до Петербурга, де потрапляє на прийом до П'єру Накатникова, своєму колишньому однокашники, ледар і дурня, достигли ступенів відомих. Тут прояснюються основні принципи цивілізаторської діяльності: російська становий і російська віз, а головне -- ташкентець отримує в казначействі гроші на казенні просвітницькі потреби; сідає в поїзд і ... приходить в себе чи то в Тульській, то в Рязанської губернії - Без грошей, без речей; нічого не пам'ятає, крім одного: «я пив ...».

Ну що ж, тепер хоч свої, російські губернії цивілізувати б, якщо не вдається це зробити з закордонними. З цією метою на клич генерала: «Хлопці! з нами Бог! »- В літній Петербург, охоплений повінню (Петропавлівська фортеця, останній оплот, зірвалася з місця і вже відпливала), зібралися ташкентці-старателі.

Відбір кожен, хто здатний йшов по національно-вероісповедальному ознакою: чотириста росіян, двісті німців з російськими душами, тридцять три інородця без душі і тридцять три католика, виправдалися тим, що ні до якої церкви не ходять. Починається асенізаторських робітка: Пужай стрижених дівчат на Невському проспекті; по ночами вриваються до квартири до Насильник, у яких водяться книги, папір й пера, та й живуть вони всі в цивільному шлюбі. Веселощі несподівано переривається, коли ташкентець помилково поре статського радника Перемолова.

Наступні екземпляри ташкентців автор характеризує як відносяться до підготовчого розряду. Так, у Ольги Сергіївни Персіяновой, цікавою вдови, упорхнувшей в Париж, росте син Nicolas, чистий «лялечка», якого виховують тітонька і дядечко з метою зробити з нього благородної людини. Як переконується матінка, повернувшись додому і застав свою «лялечку» в уже більш-менш зрілому віці, мета з успіхом досягнута. Але повною мірою credo юного нащадка розгортається в маєтку Перкалі, куди він приїжджає на літні канікули і де сходиться з сусідом, трохи старша за нього, Павлом Денісичем Мангушевим. Молодий ташкентець і з матінкою вже розгортає свої гасла і транспаранти: революцій не роблю, змов не складаю, в таємні суспільства не вступаю, залиште на мою долю хоча б жінок! .. Нігілісти - це люди самі порожні і навіть негідники ... ніде так спокійно не живеться, як у Росії, аби нічого не робити, і ніхто тебе не зачепить ... У компанії ж матереющего ташкентці, що проповідує, що вони, поміщики, повинні залишатися на своєму посту, відточуються, за обідом і чарки, за оглядом стайні, і інші формулювання: наші російські більше до польових робіт схильність відчувають, вони брудні, але за сохою - це чарівність ... Але канікули кінчаються, сяк-так завершується і ненависна навчання, матінка купує екіпаж, меблі, влаштовує квартирку - «суще гніздечко», звідки й лунає ташкентський грай, звернений до невідомого ворогові: «А тепер поборемось !..»

І на сцену вилітає новий тип ташкентці з етикеткою «кат». Персона ця - одна з вихованців закритого навчального закладу для дітей з бідних дворянських сімей, і дія розгортається в кінці 30-х рр.. «Катом» ж Хлинова прозвали тому, що, дізнавшись, що уряд збирається його відрахувати за небачену лінощі, він подав прохання про визначення його в кати куди завгодно на розсуд губернського правління. І правда, міра жорстокості і сили у цього нещасного тупоумних небачені. Товариші по навчанню його тремтять і змушені ділитися з ним провізією, вчителі ж, користуючись тим, що Хлинов сам тремтить всякого начальства, знущаються над ним нещадно. Єдиний приятель Хлинова -- Голопятов на прізвисько «Агашка». Разом вони стійко переносять щотижневі прочуханки, разом проводять рекреації, то нещадно мутузять один одного, то ділячись досвідом, хто з дядьків як дере; то впадаючи в похмуре заціпеніння, то розпиваючи сивуху де-небудь у темному кутку. Рідні згадують про Хлинове тільки перед початком літніх канікул, тоді і забирають його до двору, що стоїть посередині села Вавілова.

Крім батька і матері «Ката», Петра Матвеіча і Аріни Тимофіївни, там живуть ще два їх сина-підлітка, старий дідусь Матвій Ніканорич і братик Софрон Матвеіч. Сімейство підозрює, що дід десь ховає свої гроші, стежить за ним, та вистежити нічого не може. За Петром Матвеічем тримається слава лихого справника, але зі своїх рейдів-нальотів в будинок притягти він нічого не вміє. «Рви!» -- наставляє Хлинов-старий Хлинова-батька. «... Я свої обов'язки дуже знаю!» -- відповідає на це Петро Матвеіч. «Кат» з радістю їхав з дому до навчального заклад: нехай уже краще чужі тиранять, ніж свої. Але тепер він плекає одну надію - покінчити з ненависною навчанням і влаштуватися на військову службу. За таке вольнодуміе та непослух татонько дере його як сидорову козу. Екзекуція вражає всіх домашніх. «Кат» вдає, ніби і він пригнічений; на Насправді ж з нього як з гуся вода. Повернувшись до навчального закладу, «Кат» дізнається, що «Агашку» опікун віддає в полк. Дружество ради «Агашка» вирішує допомогти приятелеві. Разом вони дебоширять так, що через кілька тижнів їх виключають. Радісні і збуджені, вони заохочують один одного: «Не пропадемо! »

ташкентець з наступного нарису, по видимості, у всьому протилежний «Катові» і «Агашке». Миша Нагорнов - пізній син статського радника Семена Прокоповича і його дружини Ганни Михайлівни, з раннього дитинства і до свого вступу до самостійне життя завжди, у всьому і скрізь радував і втішав батьків, наставників, вчителів, товаришів. Чим більше виростав Міша, тим гречний і тямущий він ставав. У ранньому дитинстві побожний, у школі завжди першими учень - і не чому-небудь, а просто для нього це було радісно і природно. Судова реформа за часом збіглася з останніми роками навчання Михайла Нагорнова. Молоді люди розважаються тим, що представляють судове засідання з присяжними, прокурором, адвокатом, суддями. Нагорного так і тягне піти адвокатської доріжці, грошової, блискучою, артистичної, хоча він розуміє, що солідніший, та й благонадійність, з державної точки зору, прокурорська кар'єра. До того ж і батько категорично вимагає, щоб син став державним обвинувачем. Легкість і доступність кар'єри, рясний і ситний куш - все це отуманівает голови ще не довчився ташкентців. Рубль, що виглядає з кишені наївного простеца, заважає їм спати. Нарешті зданий останній іспит; майбутні адвокати і прокурори, засвоїли уроки демагогії і безпринципності (лише б урвати свій жирний шматок), розсипаються по стогнах Петербурга.

Герой останнього життєписи, Порфіша Велентьев, - ташкентець чистої води, вся логіка його виховання та освіти підводить його до скоєного вмінню з повітря карбувати монету - він виступає автором проекту, названого так: «Про надання колезькому раднику Порфирія Менандрову Велентьеву в товаристві з вільманстрандскім першорядний купцем Василем Воніфатьевим Поротоуховим в безмитну двадцятирічну експлуатацію всіх належних скарбниці лісів для неодмінного оних, протягом двадцяти років, винищення ». Батько Порфирія, Менандр, здобув блискучу духовну освіту, але пішов не в священики, а вихователем в родину князя Оболдуй-Щетина-Ферлакур. Завдяки княгині пообтесался, а пізніше отримав досить вигідне місце чиновника, неоподатковуваного гуральні. Одружився з троюрідною племінницю княгині з зубожілого грузино-осетинського роду князів Крікулідзевих. І до, і після одруження Ніна Іракліївна займалася спекуляцією на купівлі-продажу селян, віддачі їх у солдати, продажу рекрутських квитанцій, покупці на звезення душ. Але головними вчителями Порфіші Велентьева у набутті нажівательних навичок стали уявні мамині родичі, Азамат і Азамат Тамерланцеви. Вони так угвинчуються в ужиток дому, сім'ї, що ніякої мітлою їх потім вимести неможливо. Слуги їх шанують за своїх, Порфіше вони показують фокуси з появою-зникненням монеток, дитячий слабкий відгомін їх картярського шулерську заробітку. Інше потрясіння молодого Велентьева - уроки політекономії, які він отримує в своєму навчальному закладі. Все це змушує його дивитися з презирством і зверхньо на наївні, за новітніх часів, зусилля батьків. І вже Менандр Семенович Велентьев вбачає у сина, з його наївними способами накопичення багатств, реформатора, який старий храм зруйнує, новий не зведе і зникне.

Список літератури

Для підготовки даної роботи були використані матеріали з сайту http://briefly.ru/

Теги:Михайло, Євграфович, Салтиков, Щедрін, Господа, ташкентці, Картини, вдач